Sakin ve Soğukkanlı Kalmak İçin

0

Stres, içinizdeki enerjiyi tümüyle yok eder. Asıl gücünüzü ve motivasyonunuzu göstermenizi engeller. Peki stresle nasıl başa çıkabiliriz?

 

Aceleniz olması, her zaman enerjinizi boşaltır. Kontrolünüz dışındaki şeylere yakalanmak sizi strese sokar. Stresinizi azaltmak ve daha sakin biri olmak istiyorsanız, daha sabırlı olmak için aşağıdaki 8 adımı uygulamaya koyun.

1) Bırakın

Şu anda karşınızdaki şey dünyanın sonu gelmiş gibi mi hissettiriyor? Bu bir söz değil fakat içinde bulunduğunuz durumu büyütmek onu iyi bir şey yapmaz, çünkü zaten içindesinizdir. Bu yüzden bırakın, gitsin!


2) Nefes Alın

Bir dahaki sefere acele etmek istediğiniz stresli bir durumla karşılaştığınızda, bir dakika boyunca ne yapıyorsanız durdurun ve aşağıdaki adımları uygulayın:

a) İçeri ve dışarıya doğru beş derin nefes alın (karnınızın her bir nefesle birlikte geri gelmesi gerekir)
b) Her nefeste stresin vücudunuzu terk ettiğini hayal edin.
c) Gülümseyin. Gerekirse rol yapın. Yüzünüzde tatlı bir sırıtma ile huysuz kalmak çok zor.

İhtiyacınız olduğunda yukarıdaki adımları her birkaç saatte bir işte veya evde tekrarlamaktan çekinmeyin.


3) Gevşeyin

Solunum seansınızdan sonra, sıkı veya gergin olan alanları tespit etmek için hızlı bir vücut taraması yapın (Sıkışık çene? Yuvarlak omuzlar? Kolay olmayan başka bir şey var mı?). Tam gevşemeyi teşvik etmek için gerginlik altındaki vücut bölgelerinize hafifçe dokunun veya masaj yapın (Sizi sakinleştirecek bir yerde olduğunuzu hayal etmenize yardımcı olabilir: örneğin bir plaj, sağlık havuzu veya doğa yolu).


4) Yavaş Çiğneyin

Sabırlı olmak ve kilo vermek istiyorsanız yemek masasında yavaşlayın. Yiyeceklerinizi kürek çeker gibi hızlı bir şekilde yemek, ihtiyacınız olandan daha fazlasını yemenin kesin bir yoludur (ve kendinizi şikayet ederken bulursunuz). Her yemeğin tadına, dokusuna ve aromasına dikkat eden dikkatli bir yiyen olun. Yemeğinizi hazırlamak için kullanılan tüm malzemeleri tahmin etmeye çalışırken yavaşça çiğneyin. Yavaşça çiğnemek, işten sonra sizde gizlenen o korkunç gece yarısı isteklerini de azaltacaktır.


5) Yolculuğun Tadını Çıkarın

Sonuca odaklanmak hızlı bir şekilde yorucu olabilir. Çok fazla zaman ve sabır gerektirecek cesur bir hedefe mi ihtiyacınız var? Bu hedefi birkaç mini hedefe ayırın, böylece kutlama için birçok nedeniniz olur. Kendinize sürekli olarak olumlu geri bildirim vermek hem sabırlı olmanızı kolaylaştırır hem de kendi kendinizi teşvik etmenizi ve yaptıklarınızdan keyif almanızı sağlar.


6) Büyük Resme Bakın

Bir dahaki sefere stres düzeyiniz maksimum seviyeye çıkarken, derin bir nefes alın ve kendinize sorun:

Bu benim için, “gelecek hafta, gelecek ay, gelecek yıl, on yıl sonra” önemli olacak mı?

İpucu: Hayır, olmaz. Sizi sıkıntıya sokan şeylerin birçoğunun gelecek hafta (hatta belki de bir sonraki gün bile) önemli olmayacağını söyleyebiliriz. Kontrol edemeyeceğiniz şeyler için üzülmeyin, çünkü sadece kendinizi incitiyorsunuz.


7) Kendinizi Mükemmelleştirmeyi Durdurun

Mükemmel değilsiniz, değiliz ve bu bir sorun değil. Bize mükemmel olduğunu iddia eden bir kişi gösterirseniz size bunun imkansız olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Kendinizin (ya da başka herhangi bir kimsenin) kusursuzluğu sizi sadece strese sokacaktır, çünkü bu mümkün değildir.


8) Her Gün Pratik Yapın

Aşağıda, her gün sabırla uygulayabileceğiniz birkaç kolay yol var, bu yollarla stres karşısında sakin kalma yeteneğinizi arttırın:

• Bir daha sefere bakkala gittiğinizde en uzun yoldan gidin.
• Bankanızdaki servisten geçmek yerine içeri girin.
• Gözlerden uzak bir park veya patikada uzun bir yürüyüş yapın.